تبلیغات
درگه (فرهنگ، رسوم، ادبیات محلی، اماکن تاریخی و مذهبی شهرستان تنگستان) - مطالب شهریور 1395
پنجشنبه 25 شهریور 1395
زندگی نامه علم الهدی اهرمی©

   نوشته شده توسط: وبلاگ درگه    نوع مطلب :زندگینامه ،

سید مرتضی ملقب به‌علم الهدی، از روحانیون استعمارستیز ایران در قرن سیزدهم و چهاردهم‌هجری. وی در اَهْرم، مرکز تنگستان به‌دنیا آمد. در نوجوانی برای تحصیل علوم دینی به‌نجف اشرف رفت و نزد آخوند خراسانی تلمذ کرد و به‌درجة اجتهاد نایل شد و سپس به‌بوشهر بازگشت.

در ۱۳۲۶ ق پس از بمباران و تعطیل مجلس توسط محمدعلی شاه‌قاجار، علم الهدی به‌فتوای سیدعبدالحسین لاری و نیز اجتهاد خود بر ضد انگلیسی ها فتوای جهاد صادر کرد و رئیس علی دلواری را با صد نفر تفنگچی تحت امرش‌به‌بوشهر دعوت نمود و با کمک آنها و آزادیخواهان بوشهر،‌تمام ادارات دولتی را از دست نمایندگان دولت، خارج ساخت و خود رتق و فتق امور بندر را در دست گرفت و به‌عزل و نصب مأموران دولت پرداخت و تسلیم وجوه‌گمرک جنوب‌را به‌دولت انگلستان – که‌گمرکات بوشهر را در اختیار داشت – قطع نمود. از اینرو به‌درخواست و فشار انگلیس، احمدخان دریابیگی، حکمران بنادر جنوب‌و از عمال انگلستان، از طرف دولت مرکزی،‌مأمور قلع و قمع علم الهدی گردید. دریابیگی نیز خانة‌ او را به‌توپ بست و سپس بدان حمله‌کرد و سید مرتضی را دستگیر نمود و او را با وضع زشتی در کوچه‌های بوشهر گرداندند و سپس زندانی کرد و پس از چندی به‌عتبات تبعید نمود. سید مرتضی در آنجا به‌تکمیل تحصیلات خود پرداخت و بعداً به‌بوشهر بازگشت. وی در هنگام تشکیل مجلس مؤسسان و تغییر سلطنت از قاجاریه‌به‌پهلوی، به‌نمایندگی از طرف اهالی بنادر به‌مجلس مؤسسان رفت و به‌تغییر سلطنت رأی داد و در ۱۳۰۷ در بوشهر درگذشت.


برچسب ها: زندگینامه بزرگان بوشهر ، زندگینامه علمای بوشهر ،

اشتراک و ارسال مطلب به:

سه شنبه 23 شهریور 1395
سیر گذر نام تنگستان©

   نوشته شده توسط: وبلاگ درگه    نوع مطلب :معرفی کتاب ،مناطق ،

شهرستان تنگستان در طول حیات خویش تنها سه نام داشته است که عبارتند از تنگستان، تنگسیر و تنگسون (در گویش محلی). به بخش دلوار، تنگستان ساحلی نیز می گویند و تا سال 1375 به نام بخش ساحلی شناخته می شد. به ندرت در مکاتبات اداری نام شهرستان تنگستان به شکل شهرستان اهرم نیز ثبت شده است. 
نام این شهرستان برگرفته از ویژگی های جغرافیایی آن است. در بخش های کوهستانی این شهرستان تنگ هایی صعب العبور و راه های سخت گذر و تنگ وجود دارد و از سویی دیگر این کوهها که موازی با دریا کشیده شده اند، فضای تنگی را میان کوه و دریا به وجود آورده اند. از این رو این شهرستان، تنگستان یا به گویش محلی تنگسیر خوانده شده است. 
دکتر جفعر حمیدی وجه تسمیه این شهرستان را در تضاد با منطقه خنسیر دانسته و می گوید: خنسیر (خنه سیر xenesir) قوم و نژادی در استان بوشهر است که از روستاهای کری و کلات  در تنگستان ساحلی تا روستاهای چاه پهن، هدکان، لاور، بریکان، بالنگستان (گلستان امروز) و دهستان کبگان پراکنده اند و در مرکز استان نیز شماری از این طایفه زندگی می کنند. به ویژه در محله جبری. 


ادامه مطلب

برچسب ها: خنسیر و تنگسیر ، بخش ساحلی تنگستان ، وجه تسمیه تنگستان ،

اشتراک و ارسال مطلب به:

سه شنبه 23 شهریور 1395
موسیقی بوشهر©

   نوشته شده توسط: وبلاگ درگه    نوع مطلب :معرفی کتاب ،آیین و رسوم محلی ،

در شهر آفتاب درخشان مادر با خواند لالایی فرزندش را به خواب می کشاند. نغمه های نرم او چون جویباری در درون کودک راه می جوید. پدر با نجوای نی‌مه میداف و نی‌مه گرگور خستگی صید را از تن می زداید. کودکف همراه با آواز پر طنین خلیج فارس بالنده می شود و بال می گیرد. 
بیت خوانی زنان، کِل، یزله و شَپ حنابندان را آذین می بندد. نی انبان و نی جفتی در گوش شب سرودی رقص انگیز می خواند. شیهه غمگنانه بوق، زاری زنگ دار سِنج و کوبندگی دمام خبر از عزاداری می دهد. 
همسرایی زنان و مرثیه های جانگداز آنان در عزای سرپایی برای عزیز از دست رفته شان و در پایان همخوانی مردان در سرودن ذکر تشییع، نشانگر حرکت مرده ای بر دوش مردم به طرف گورستان جهت باز پس دادن آن به خاک می باشد. 


برچسب ها: موسیقی بوشهر ، آواها و آیین های سوگواری در بوشهر ،

اشتراک و ارسال مطلب به:

سه شنبه 23 شهریور 1395
زندگینامه محمد سلیمانی (شاعر تنگستانی) ©

   نوشته شده توسط: وبلاگ درگه    نوع مطلب :زندگینامه ،

محمد سلیمانی در سال 1307 در خانواده ای کدخدامنش در اهرم تنگستان متولد شد. نام مستعار وی شعله تنگستانی است. نخستین اثر وی در سال 1345 به نام گذری در کلبه به نثر توسط انتشارات ناطق در تهران به چاپ رسیده است. شاعر در سال 1345 از جانب مهندس ناصح فرماندار کل بنادر و جزایر خلیج فارس، جهت شهردار در بندر ریگ که یکی از بنادر ساحلی بندر بوشهر می باشد، معرفی می شود. ایشان در سال 1350 در انتخاب کارگری آن طرح به نماینده دوم کارگران انتخاب می شود.
نمونه ای از اشعار شعله تنگستانی: 

پستان نهاد مادر من چون به کام من 
از سوت سینه اش بشنیدم من این سخن
شور و غرور و شیر منت باد نوش جان 
گر جان فدا کنی به ره مادر، وطن

جمله پایانی کتاب دهقان و خان: من در میان خان و خوانین آن زمان دیدم کسان نیک و لیکن نه آنچنان گستاخی و غرور جز این نیست این عزیز روزی به اوج قدرت و روزی گدای نان. 


برچسب ها: بزرگان تنگستان ، شاعران تنگستان ، شاعران بومی سرای بوشهر ، خوانین تنگستان ،

اشتراک و ارسال مطلب به:

شنبه 20 شهریور 1395
سابقه تاریخی تنگستان ©

   نوشته شده توسط: وبلاگ درگه    نوع مطلب :مناطق ،

تنگستان تاریخی به نقل از تاریخ نویسان حدوداً نیمه غربی تنگستان کنونی را در بر می گرفته است و شامل سه دهک باغک، دلوار و بوالخیر می شده است و به مرور زمان پس از تقسیمات کشوری، ناحیه اهرم و زنگنه نیز تحت عنوان دهستان اهرم، به آن مضاف شده است. 
حاج میرزا حسین فسایی در تاریخ فارسنامه ناصری، تنگستان را یکی از محال دوازده گانه بلوک دشتستان بر می شمرد و در مورد این محال می نویسد: بباید دانست که نواحی دشتستان در قدیم هر ناحیه بلوکی بود و مدت ها است همه را یکجا جمع کرده آن ها را دشتستان گفته توابع توابع بندر بوشهر قرار داده اند. 


برچسب ها: تاریخ تنگستان ، تاریخ بخش ساحلی تنگستان ،

اشتراک و ارسال مطلب به:

شنبه 20 شهریور 1395
احمد خان تنگستانی ©

   نوشته شده توسط: وبلاگ درگه    نوع مطلب :زندگینامه ،

احمد خان فرزند باقر خان تنگستانی یکی از رادمردان و دلیران خطه جنوب بود که دلاوری ها و از خود گذشتگی های او در جنگ با قوای متجاوز انگلیس زبانزد مردم این سرزمین می باشد. وی طبعی شاعرانه داشته که متأسفانه جز یک دوبیتی چیزی از او به یادگار نمانده است. در سال 1273 هجری قمری هنگامی که دولت استعمارگر انگلیس به بهانه فتح هرات بوسیله ایران نیروی متجاوز خود را در بندر بوشهر پیاده کرد. احمدخان تنگستانی به همراه پدرش باقر خان ضابط تنگستان بنا به دعوت دریابیگی با چهارصد نفر تفنگدار مردانه و تا پای جان در برابر قوای تجاوزگر انگلیس ایستادگی کرد و ضمن از بین بردن تعداد زیادی از متجاوزین، جان خود را نیز در یک نبرد نابرابر فدای وطن کرد که نامش و یادش گرامی باد.
احمد خان با هفتاد و دو نفر از آن مردان واقعی مقتول و کشته شدند و پدر پیر به سوگواری فرزند دلیر بنشست و قلعه بهمنی در تصرف انگلیس ها درآمد. اجمد خان جوانمرد جان خود را در راه وطن نثار کرد لیکن نام او تا بقای جهان همسنگ شرف و افتخار شد. هنوز در آن نواحی دشتستانیها شجاعت او را ضرب المثل کنند و در مرثیه شهادتش به لهجه بومی می سرایند. 

خبر آمد که دشتسان بهار است                     زمین از خون احمد لاله زار است 
الا ای مادر پیرش کجایی                                که احمد یکتن و دشمن هزار است
این دوبیتی منسوب به خود احمد خان تنگستانی است و مصراع سوم آن را بیشتر به صورت "خبر بر دلبر زارش رسانید". 


برچسب ها: زندگینامه بزرگان بوشهر ، زندگینامه بزرگان تنگستان ،

اشتراک و ارسال مطلب به:

جمعه 19 شهریور 1395
تا به کی- خلیل تمهید ©

   نوشته شده توسط: وبلاگ درگه    نوع مطلب :لغات محلی ،شعر و داستان محلی ،

رنگ شوریده وحلواراندیدن تابه كی ؟

جای ماهی سكن پیكو خریدن تابه كی؟

جای گوشت بره سویاوعدس خوردن بس است

از نداری طعم تلخیهاچشیدن تابه كی ؟

دركنارمنبع گازیم ولی كپسول بدوش

ازتعجب لب به دندانهاگزیدن تابه كی ؟‌

صدهزاران بار گفتن هیچ چیزارزان نشد

شكل مرغان راورای شیشه دیدن تابه كی؟ادامه مطلب

برچسب ها: خلیل تمهید ، اشعار محلی بوشهری ، اشعار فولکلوریک ،

اشتراک و ارسال مطلب به:

تعداد کل صفحات: 2 1 2

خرید امن شارژ ایرانسل، همراه اول، تالیا، رایتل