تبلیغات
درگه (فرهنگ، رسوم، ادبیات محلی، اماکن تاریخی و مذهبی شهرستان تنگستان) - گرگور
پنجشنبه 30 شهریور 1391
گرگور©

   نوشته شده توسط: وبلاگ درگه    نوع مطلب :ابزار،وسایل و ترفندها ،

قفسها، تله‌های سه بعدی هستند که در طیفهای گسترده‌ای از اشکال و اندازه‌ها با استفاده از مواد مختلف ساخته می‌شوند و آبزیان مختلف به قصد یافتن پناهگاه یا برای خوردن طعمه موجود در قفس وارد آن شده که خروج از این قفسها بسیار سخت و یا غیر ممکن است. در هر کشور و منطقه‌ای قفسهای خاصی با اندازه‌های مشخصی استفاده می‌شود و در منطقه خلیج فارس و دریای عمان از نوعی قفس سیمی خاص با ارتفاع تقریبی 7/1 متر ، قطر 2 متر و چشمه 50-35 میلیمتر با یک دریچه ورودی به شکل مخروط ناقص استفاده‌ می‌شود ( خانی‌پور و امینیان،1383)و((Gabriel et al, 2005 که در ایران به آن گرگور گفته می‌شود.

گرگور مورد استفاده در خلیج فارس که در آن تور سیمی بر روی یک اسکلت آهنی قرار می‌گیرد برگرفته از( Gabriel et al, 2005).

در صید با گرگور، گرگورهای طعمه گذاری شده را به شیوه متصل به هم با استفاده از طناب رابط بلند پشت سرهم بر روی بستر کار گذاشته، با استفاده از لنگرها ثابت و بوسیله بویه‌ها و یا با استفاده از GPS (براساس روش رایج صیادان محلی در منطقه) محل قرارگیری مشخص می‌شود ( Gabriel et al, 2005). شکل زیر نحوه قرارگیری قفسها در دریا را نشان‌می‌دهد.

منبع: مؤسسه تحقیقات شیلات ایران


برچسب ها: گرگور ، صید و صیادی در تنگستان ، ماهیگیری در شهرستان تنگستان ، بندر عامری ، بندر بوالخیر ، بندر رستمی ، بندر خورشهاب ،

اشتراک و ارسال مطلب به:

خرید امن شارژ ایرانسل، همراه اول، تالیا، رایتل