تبلیغات
درگه (فرهنگ، رسوم، ادبیات محلی، اماکن تاریخی و مذهبی شهرستان تنگستان) - میلسی(مجلسی)
یکشنبه 4 تیر 1391
میلسی(مجلسی)©

   نوشته شده توسط: وبلاگ درگه    نوع مطلب :ابنیه ،

میلسی(مجلسی) یک عمارت قدیمی است که در قدیم بعنوان پذیرایی از آن استفاده میکردند، معماری این عمارت بگونه ای است که در دور تا دور خانه پنجره هایی نصب شده است که در تابستان پنجره ها را باز میکردند تا محیط داخل خانه ،بوسیله وزش باد از همه اطراف خنک شود و دیواره های داخل خانه را با نقش و نگارهایی زیبا نقاشی میکرده اند.

کم کم نسل مجلسی هم رو به انقراض است ولی هنوز هم در بعضی از خانه های قدیمی دیده میشود

میلسی:در زبان عامیانه مجلسی را میلسی تلفظ میکرده اند

منبع: بندر رستمی: اینجا ولات من است

برای مطالعه معماری این بنا روی لینک معماری میلسی (مجلسی) کلیک کنید

معماری اینگونه بناها طوری بوده که سقف آن را با چوب که در زبان محلی به آن "چَندَل (chandal)" می گویند و دیوارهایش را با گِل ( در زبان محلی به آن شَل"shal" یا شُل "shol" گفته می شود) می ساختند. به کارگیری شل در ساخت دیوار شاید به دلیل این که از قدیم الایام رسم به ساخت خانه با این مصالح بوده , باشد؛ ولی می توان گفت دلیل دیگر استفاده از این مصالح خنک بودن خانه های ساخته شده با آن است. ارتفاع زیر بنای میلسی ها و ساختمان آن را خیلی بلند می ساختند تا از وجود با بهره بیشتری برده و باعث خنک شدن آن شود. پنجره های بیشمار به کار رفته در این بنا که به آن اشاره شد نیز باعث تشدید خنک شدن این ابنیه قدیمی می شده است.

برچسب ها: مجلسی ، میلسی ، بندر رستمی ، شهرستان تنگستان ، بخش ساحلی شهرستان تنگستان ، هیرو ، نوار ساحلی استان بوشهر ، ابنیه تاریخی ، بناهای قدیمی شهرستان تنگستان ، تصاویر بناهای قدیمی ، مصالح ساختمانی ، مصالح به کار رفته شده در مجلسی (میلسی) ، مصالح ابنیه قدیمی ، بناهای قدیمی بخش ساحلی شهرستان تنگستان ، معماری مجلسی (میلسی) ،

دنبالک ها: میلسی(مجلسی) ، معماری میلسی(مجلسی) ، بندر رستمی: اینجا ولات من است ،

اشتراک و ارسال مطلب به:

خرید امن شارژ ایرانسل، همراه اول، تالیا، رایتل