سه شنبه 23 شهریور 1395
سیر گذر نام تنگستان©

   نوشته شده توسط: وبلاگ درگه    نوع مطلب :معرفی کتاب ،مناطق ،

شهرستان تنگستان در طول حیات خویش تنها سه نام داشته است که عبارتند از تنگستان، تنگسیر و تنگسون (در گویش محلی). به بخش دلوار، تنگستان ساحلی نیز می گویند و تا سال 1375 به نام بخش ساحلی شناخته می شد. به ندرت در مکاتبات اداری نام شهرستان تنگستان به شکل شهرستان اهرم نیز ثبت شده است. 
نام این شهرستان برگرفته از ویژگی های جغرافیایی آن است. در بخش های کوهستانی این شهرستان تنگ هایی صعب العبور و راه های سخت گذر و تنگ وجود دارد و از سویی دیگر این کوهها که موازی با دریا کشیده شده اند، فضای تنگی را میان کوه و دریا به وجود آورده اند. از این رو این شهرستان، تنگستان یا به گویش محلی تنگسیر خوانده شده است. 
دکتر جفعر حمیدی وجه تسمیه این شهرستان را در تضاد با منطقه خنسیر دانسته و می گوید: خنسیر (خنه سیر xenesir) قوم و نژادی در استان بوشهر است که از روستاهای کری و کلات  در تنگستان ساحلی تا روستاهای چاه پهن، هدکان، لاور، بریکان، بالنگستان (گلستان امروز) و دهستان کبگان پراکنده اند و در مرکز استان نیز شماری از این طایفه زندگی می کنند. به ویژه در محله جبری. 

درباره وجه تسمیه خنه سیر، مثل تنگسیر اظهار نظر مستندی ارائه نشده است. بعضی می گویند «خنده سیر» به واسطه خنده بسیاری که داشته اند. عده ای دیگر این کلمه را از خنازیر یعنی خوک ها دانسته اند که معقول به نظر نمی رسد. 
بعضی گفته اند چون به واسطه ظلم و ستم حکام محلی جلای وطن کرده و از خانه سیر شده اند، آنها را خانه سیر یا خنسیر گویند. قسمت دوم کلمه «سیر» پسوند مکان است که در اسم هایی مثل بردسیر، گرمسیر و سردسیر می بینیم. اگر قسمت اول خانه و بخش دوم سیر ضد گرسنه باشد، روی هم می شود «خانه سیر» و بعید هم به نظر نمی آید، زیرا در قرن های گذشته آن چنان قحط و خشکسالی در این منطقه وجود داشته، که مردم از خانه و کاشانه خود سیر شده و جلای وطن کرده اند. 
اما در تعبیر دیگر این است که «خنه» به معنی محل وسیع و باز و دشت است. در مقابل تنگ و تنگسیر، یعنی به جای تنگ و کم وسعت. خنه سیر به معنی جای وسیع و دشت. و چون هر اندازه از تنگستان به طرف شرق و شمال شرقی می رویم وسعت دشت بیشتر می شود. پس خنه سیر در مقابل تنگ سیر است. 


برچسب ها: خنسیر و تنگسیر ، بخش ساحلی تنگستان ، وجه تسمیه تنگستان ،

اشتراک و ارسال مطلب به:

خرید امن شارژ ایرانسل، همراه اول، تالیا، رایتل