یکشنبه 14 شهریور 1395
اهل ساز: سازشناسی موسیقی بوشهر©

   نوشته شده توسط: وبلاگ درگه    نوع مطلب :معرفی کتاب ،ابزار،وسایل و ترفندها ،

کتاب «اهل ساز: سازشناسی موسیقی بوشهر» با پژوهش و گردآوری محسن شریفیان توسط انتشارات داستان‌سرا در شیراز به چاپ دوم رسیده و وارد بازار نشر شد.

موسیقی بوشهر نیز همچون موسیقی ملل مختلف، از تولد تا مرگ، از بزم تا رزم و از سور تا سوگ همواره در اغلب شئون فرهنگی و اجتماعی مردم این خطه حضور دارد. موسیقی بوشهر طنین‌انداز کار و کوشش، رنج و مشقت،‌ دوری و درد، شادی و غم، شیرزنی و دلیرمردی، شکست‌ها و ناکامی‌ها و بیانگر مشخصه‌های خاص جغرافیایی و اقلیمی این دیار است. برای توضیح و معرفی موسیقی محلی بوشهر، نخست باید به عوامل مختلف طبیعی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، ملی و مذهبی - که در پیدایش و شکل‌گیری موسیقی کنونی بوشهر تاثیر زیادی گذاشته - توجه داشت.

فهرست کلی کتاب «اهل ساز: سازشناسی موسیقی بوشهر» به این ترتیب است: استان بوشهر، موسیقی بوشهر، گونه‌های موسیقی در بوشهر، تقسیم‌بندی سازها در بوشهر، سازهای بادی، سازهای پوستی، سازهای کوبه‌ای و اسناد تاریخی موسیقی بوشهر.

طرح روی جلد کتاب نیز نقاشی «نوازندگان نی انبان، دمّام و کمانچه در بوشهر» در دوره فتحعلی شاه قاجار از کتاب perse چاپ‌‌شده در سال 1841 میلادی است.

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

 

1- سازهای بادی

1-1- سازهای بادی بی‌زبانی

1-1-1- بوق شاخی مارپیچ

بوق‌های مارپیچ رایج در بوشهر، معمولا از شاخ حیوانی افریقایی با نام «سیتاتونگا» ساخته می‌شود. این‌گونه بوق به شکل مارپیچ و میان‌تهی است. میانگین طول این نوع سازها تقریبا 80 تا 100 سانتی‌متر و قطر دهانه آن نیز حدود 6 تا 8 سانتی‌متر است. در 20 سانتی‌متر مانده به انتهای بوق که از بالا به پایین به شکل مخروطی درآمده است، سوراخی بیضی‌شکل به طول تقریبی 3 سانتی‌متر و عرض 3/5 سانتی‌متر، برای دمیدن نوازنده ایجاد کرده‌اند. در دور این ساز، چند نوار از جنس نقره، حافظت قسمت‌های حساس بوق را به عهده دارند...

 این کتاب با 132 صفحه، شمارگان 2 هزار نسخه و قیمت 10 هزار تومان به چاپ دوم رسیده است. چاپ اول این کتاب در سال 84 وارد بازار نشر شد.


برچسب ها: کتاب موسیقی بوشهری ، محسن شریفیان ،

اشتراک و ارسال مطلب به:

خرید امن شارژ ایرانسل، همراه اول، تالیا، رایتل